I Synod Diecezji Kaliskiej mówi:
Znaczenie chrztu
Sakrament Chrztu wyzwala z grzechu pierworodnego i z wszystkich innych grzechów, rodzi do życia Bożego, włącza do wspólnoty Kościoła – Mistycznego Ciała Chrystusa – otwiera dostęp do pozostałych sakramentów, stanowi początek i fundament całego chrześcijańskiego życia. (statut 413)
Przyjmujący Chrzest
Dzieci powinny być ochrzczone możliwie najszybciej po urodzeniu. (statut 414) Dziecko powinno być ochrzczone, jeżeli istnieje uzasadniona nadzieja jego katolickiego wychowania. (statut 415)
Zadania duszpasterzy
Duszpasterze powinni: organizować katechezę dla dorosłych, która budziłaby ich świadomość chrzcielną i ukazywała znaczenie Chrztu dla chrześcijańskiego życia, należycie pouczyć rodziców dziecka i chrzestnych o znaczeniu Chrztu i związanych z nim obowiązków, o ich odpowiedzialności za chrześcijańskie wychowanie dziecka oraz przygotować ich do uczestnictwa w obrzędach Chrztu. (statut 417)
Rodzice chrzestni
Przy wyborze kandydatów na rodziców chrzestnych należy uwzględnić wymogi prawa kanonicznego: wiek – ukończone 16 lat; osoby, które są katolikami praktykującymi, regularnie uczestniczą w niedzielnej Eucharystii, przyjęły sakrament Bierzmowania, przystępują do sakramentu Pokuty, swoim postępowaniem dają przykład chrześcijańskiego życia. (statut 418)
Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w niesakramentalnym związku oraz te, które chociaż są katolikami, notorycznie zaniedbują praktyki religijne i prowadzą życie naganne. (statut 419)
Rodzice chrzestni przed chrztem winni przystąpić do sakramentu Pokuty. Chrzestny pochodzący z innej parafii winien przedstawić zaświadczenie od swojego proboszcza czy spełnia warunki wymagane dla posługi chrzestnego. (statut 420)
Miejsce Chrztu
Chrzest powinien być udzielany w kościele parafialnym rodziców dziecka. (statut 424)
Czas udzielania sakramentu
Synod zaleca udzielanie sakramentu Chrztu w niedzielę przy licznym udziale wiernych. Dniem szczególnym dla udzielania Chrztu jest Wigilia Paschalna. Jeśli przemawiają za tym słuszne racje, Chrztu można udzielić w jakimkolwiek dniu. (statut 426)
Uroczystości związane z chrztem
Duszpasterze niech zachęcają wiernych, aby z racji Chrztu dziecka urządzali uroczystości domowe skromne i bez alkoholu. Niech także zachęcają do wprowadzania zwyczaju obchodów pierwszej rocznicy Chrztu z udziałem rodziców, rodziny i chrzestnych. (statut 428)