Szanowni Państwo!
W siedzibie Studium Organistowskiego przy ul. Złotej 144 w Kaliszu (na terenie Seminarium) mamy do dyspozycji cztery duże aule wykładowe i dwa małe pokoje do ćwiczeń oraz pomieszczenia socjalne. Dysponujemy aktualnie 3 pianinami oraz 4 instrumentami organowymi, z czego 2 są cyfrowe a 2 piszczałkowe.
Organy piszczałkowe: jeden to instrument mechaniczny, sprowadzony
z Holandii po kapitalnym remoncie (przeznaczony głównie do muzyki barokowej), a drugi dwumanuałowy pneumatyczny, pozyskany ze Szkoły Muzycznej, którego remont kapitalny właśnie kończymy (przeznaczony głównie do muzyki romantycznej).
W Studium zajęcia grupowe odbywają się w soboty, a zajęcia indywidualne w tygodniu: nauka fortepianu i organów. Aktualnie wykłada 10 bardzo dobrze przygotowanych wykładowców,, wszyscy po studiach specjalistycznych, uczących także w innych szkołach czy akademiach. Okres nauki trwa, w zależności od stopnia zaawansowania, od 3 do 5 lat.
Przedmioty, jakie przewiduje ratio studiorum, to: zasady muzyki, chorał gregoriański, harmonia, kontrapunkt, gra liturgiczna,, solfeż, historia muzyki, organoznawstwo, liturgika i prawodawstwo muzyki kościelnej.
Studium jest skierowane do osób pragnących zostać organistami parafialnymi, czyli liturgicznymi, a posiadających predyspozycje muzyczne oraz mających styczność z grą na instrumentach klawiszowych.
Celem Studium jest solidne wykształcenie muzyczno – liturgiczne organistów parafialnych oraz podniesienie poziomu gry liturgicznej w parafiach jak i Diecezji.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do nawiązania kontaktu telefonicznego lub drogą e-mail, aby móc szczegółowo udzielić informacji.
ks. dr Zbigniew Cieślak
Wszelkich informacji udzielają:
ks. dr Zbigniew Cieślak
Delegat Biskupa Kaliskiego ds. Studium
kom: 729 962 747
e-mail: zibi.br@amu.edu.pl
dr Krzysztof Niegowski
Dyrektor Studium Organistowskiego
kom: 605 069 848
e-mail: niegowski.krzysztof@gmail.com